کاهش تعرفه واردات تایرهای سواری قوت گرفت
admin heydari
/ دسته ها: رویدادها

کاهش تعرفه واردات تایرهای سواری قوت گرفت

کاهش تعرفه واردات تایرهای سواری قوت گرفت

به گزارش «اخبار خودرو»، تعرفه واردات تایرهای سواری که سال گذشته و به پیشنهاد انجمن صنفی صنعت تایر ایران برای تمام سایزهای رادیال سواری ۱۴درصد افزایش یافته بود، این‌بار قرار است به همین میزان کاهش پیدا کند.

به گزارش جمهوریت ;

به گزارش «اخبار خودرو»، تعرفه واردات تایرهای سواری که سال گذشته و به پیشنهاد انجمن صنفی صنعت تایر ایران برای تمام سایزهای رادیال سواری ۱۴درصد افزایش یافته بود،  این‌بار قرار است به همین میزان کاهش پیدا کند.

به‌گفته منابع آگاه، ‌با بالارفتن حجم قاچاق تایرهای سواری به‌ویژه در سایزهای ۱۶به بالا و نداشتن صرفه اقتصادی برای واردات رسمی این تایرها به کشور، ‌دولت قرار است تعرفه‌های واردات را به‌جز سه سایز پر مصرف ۱۳تا۱۵به حالت قبل برگرداند. این پیشنهاد که در کمیسیون ماده‌یک وزارت صنعت، معدن‌وتجارت مطرح خواهد شد در صورت تصویب،‌ تعرفه‌های واردات تایرهای سواری را در سایزهای ۱۶به بالا کاهش خواهد داد و  میزان ۴۰درصد فعلی به ۲۶درصد می‌رسد.

به‌گفته منابع آگاه قرار نیست تعرفه واردات تایرهای رینگ ۱۳،‌۱۴و ۱۵که تایرسازان داخلی در آن به‌خودکفایی رسیده‌اند کاهش یابد. اگرچه این موضوع هنوز در حد پیشنهاد است و درباره آن در کمیسیون ماده‌یک تصمیم‌گیری نشده است، اما نکات مهمی را درباره این اتفاق می‌توان بیان کرد.

نخست‌آن‌که تایرسازان خارجی نیز مانند شرکت‌های ایرانی، ‌محصولات خود را در قالب سبدهای متنوع به خریداران و نماینده‌های خود عرضه می‌کنند و نماینده‌های ایرانی تایرسازان خارجی نمی‌توانند در سبدهای خریداری‌شده، ‌سایزهای ۱۳تا ۱۵را به‌دلیل تعرفه بالا از خرید خود حذف کنند. به‌همین دلیل واردات تایرهای رینگ ۱۶به بالا نیز برای تجار سود چندانی نخواهد داشت و درنهایت بازهم بازار به نفع قاچاقچی خواهد بود.

ازسوی دیگر دو تایرساز بزرگ یعنی گروه صنعتی بارز و کویرتایر اقدامات اولیه برای خرید تکنولوژی و بومی‌سازی تکنولوژی ساخت تایرهای رینگ ۱۶به بالا را عملیاتی کرده‌اند و درآینده‌ای نزدیک با تولید و عرضه کالاهای خود می‌توانند تایر موردنیاز این دسته از خودروها به‌ویژه خودروهای شاسی‌بلند را تامین کنند. بنابراین به‌نظر می‌رسد بازی با تعرفه واردات تایر به‌ویژه انواع سواری آن کاری پیچیده و حساس است و برای این کار باید جوانب بسیاری را مدنظر داشت.

مطلب قبلی حذف دلار از مبادلات ایران و روسیه
مطلب بعدی توافق پاریس؛ترمزتوسعه صنایع/کمیسیون‌ انرژی و اقتصاد مجلس ورودکنند
Print
136 رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه

نام شما
ایمیل شما
عنوان
پیام خود را وارد کنید ...
x