کارگاه آموزشی آشنایی با صنعت صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بازار سرمایه ایران
admin heydari
/ دسته ها: سالن بیدگلی

کارگاه آموزشی آشنایی با صنعت صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بازار سرمایه ایران

هدف از گرد همآئي ها و  تشکیل کارگاه های داخلی در شرکت کارگزاری بانک کشاورزی به اشتراک گذاشتن تجربه های کارشناسان شرکت، کمک به گردش اطاعات در داخل شرکت و ارتقای سطح توانمندی همکاران است.
يكي از متداول ترين روشهاي مورد استفاده در این كارگاه ها، بحث گروهي در باره مسايلي است كه از قبل تعيين شده است در واقع همکاران می توانند نظريات خود را ابراز نموده و در عين حال از نظرات، عقايد و تجربيات ديگران درباره سوالات موردنظر خود استفاده كنند. این كار گاه ها روشي است مبتني بر حل مسئله و براي جلب مشاركت افراد از انواع فنون بحث گروهي استفاده مي كند. این نشست ها عموما بصورت مستمر در طي هفته بر گزار مي شود.
پس از پايان كار گاه توقع اين است كه در پيشرفت شغلي همکاران،حركتي مثبت انجام شده باشد و شركت كنندگان در كاربرد روش هاي ارائه شده ترغيب شده باشند تا در صورت لزوم قادر باشند برنامه های جدیدی طرح کرده  و تغييرات لازم را به وجود آورند .
....................................................................................................................................

آشنایی با صنعت صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بازار سرمایه ایران
 

1-       مزایای استفاده از صندوق­های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس

1-      کاهش هزینه­ی استراتژی­های ردگیری شاخص­ها

2-      صرفه جویی هزینه­ای به دلیل قابل معامله بودن واحدهای آن در بورس

3-      سهولت دسترسی برای طیف وسیعی از سرمایه­گذاران، صرف­نظر از میزان دارایی­ها و افق سرمایه­گذاری آن­ها، که این امر موجب افزایش نقدشوندگی می­گردد.

4-      قابلیت فروش استقراضی واحدهای صندوق­های سرمایه­گذاری قابل معامله در بورس.

این ویژگی امکان کسب سود را برای سرمایه­گذارانی که به دنبال کسب سود از محل کاهش و افزایش قیمتها هستند را ممکن می­سازد.

5-      شفافیت اطلاعاتی مزیت اصلی دیگر این صندوق­ها محسوب می­شود.

6-      کارایی مالیاتی از دیگر مزیت­های این صندوق­ها برای سرمایه­گذاران در بازارهای مالی بسیاری از کشورهای مورد بررسی به شمار می­رود.که دلیل آن گردش کمتر پرتفوی به دلیل مدیریت دارایی غیرفعال و همچنین امکان ابطال غیرنقدی می­باشد.

2-      معایب صندوق­های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس

1-      امکان عدم شناخت کافی سرمایه­گذار از دارائی­های پرتفوی صندوق، محرکهای بازدهی و ریسک­های مرتبط با آن

2-      تفاوت میان NAV و قیمت بازاری هر واحد ریسک مهمی است که سرمایه­گذار را تهدید می­کند. این امر با توجه به عدم صدور و ابطال تهاتری و شاخصی نبودن اکثر صندوق­های سرمایه گذاری قابل معامله گریبان سرمایه­گذاران بازار سرمایه ایران را گرفته است.

 

3-      تفاوت صندوق­های سرمایه گذاری قابل معامله و صندوق­های سرمایه­گذاری

1-      واحد صندوق­های سرمایه گذاری قابل معامله در تمام ساعات معاملاتی قابل معامله است، این در حالیست که صدور و ابطال در صندوق­های سرمایه­گذاری تنها در پایان روز به قیمت خالص ارزش روز دارایی صورت می­گیرد.

2-      صندوق­های سرمایه گذاری قابل معامله معمولا یک شاخص مشخص را ردگیری می­کنند و در نتیجه هزینه عملیاتی کمتری نسبت به صندوق­های سرمایه­گذاری دارند و می­توانند نرخ بازده سرمایه­گذاری را بهبود بخشند.

3-      صندوق­های سرمایه گذاری قابل معامله حداقل مبلغ و کارمزد صدور نداردکه در صندوق­های سرمایه گذاری وجود دارند.

4-      در صندوق­های سرمایه گذاری قابل معامله صدور و ابطال واحدها به صورت غیرنقدی صورت می­گیرد، فلذا رویدادی که مشمول مالیات شود رخ نمی­دهد. در ابطال واحدهای صندوق­های سرمایه­گذاری، فروش سهام صندوق منجر به رویداد مالیاتی می­گردد.

5-      صندوق­های سرمایه گذاری در رویداد فروش اجباری سهام به واسطه ابطال واحدها سود و زیان سرمایه­ای بیشتری شناسایی می­کنند که تاثیر در خور توجهی بر نرخ بازده کل دارد.

 

4-      روند رشد صندوق­های قابل معامله در دنیا

در سال 2015 میلادی صندوق­های قابل معامله در دنیا رشد قابل توجهی داشته است. تعداد این صندوق­ها با اضافه شدن به 4,396 صندوق در پایان سال 2015 رسید. مجموعا 681 صندوق اضافه شد که 273 صندوق آن سهم ایالات متحده آمریکا با بیشترین سهم بوده است. پس از آن اروپا با 177 صندوق و آسیا با 158 صندوق در رتبه های بعدی قرار دارند.

4-1-           آسیا پاسیفیک

در آسیا کره جنوبی با داشتن 204صندوق بیشترین تعداد صندوق­های قابل معامله را در پایان سال 2015 داشته است. این در حالیست که از نظر حجم دارایی تحت مدیریت (AUM) صندوق­های قابل معامله رتبه چهارم را داراست.حجم معاملات صندوق­های قابل معامله در این منطقه در سال 2015 نسبت به سال 2014 میلادی در چین، هنگ کنگ و ژاپن به ترتیب 200%، 86% و 72% افزایش یافته است.

4-2-           اروپا

پس از بحران مالی سال 2007-2008 میلادی در اورپا، تعداد صندوق­های قابل معامله رشد قابل توجهی را تجربه کرده اند.بالاترین سهم از ارزش کل دارایی­های تحت مدیریت صندوق­های قابل معامله در اروپا به صندوق­های سرمایه­گذاری در سهام تعلق دارد و رتبه بعدی به صندوق­های با درآمد ثابت اختصاص دارد. ارزش کل دارایی تحت مدیریت صندوق­های سرمایه­گذاری در بورس­های اروپایی از 100میلیارد یورو سال 2008 به 450 میلیارد یورو در سال 2015 رسیده است.

4-3-           آمریکا

تعداد صندوق­های قابل معامله در آمریکا از 123 صندوق در سال 2003 به 1577 صندوق در سال 2015 افزایش یافته است. در پایان سال 2015 نسبت ارزش معاملات صندوق­های قابل معامله به ارزش معاملات سهام در آمریکا حدود 29% بوده است، همچنین نسبت ارزش دارایی­های صندوق­های قابل معامله به صندوق­های سرمایه­گذاری در آمریکا روند رو به رشدی داشته است. اختلاف بین مظنه خرید و فروش صندوق­های قابل معامله در آمریکا که متوسط ارزش معاملات بالاتر دارند، کمتر بوده است.

 

 

5-       بررسی عملکرد و رشد صندوق­های سرمایه­گذاری قابل معامله در ایران

اولین صندوق قابل معامله در بازار سرمایه ایران در سال 92 تاسیس شد، با گذشت کمتر از سه سال در حال حاضر 16صندوق دیگر از این نوع در بازارهای بورس و فرابورس حضور یافته­اند. صندوق­های قابل معامله در مقایسه با صندوق­های سرمایه­گذاری به خصوص از نظر ارزش دارایی­های تحت مدیریت رشد کمتری را تجربه کرده­اند. 

 

اولین صندوق سرمایه­گذاری شاخصی غیر قابل معامله در ایران در سال 89 تاسیس شد، اولین صندوق سرمایه­گذاری شاخصی قابل معامله نیز فعالیت خود را از سه ماهه چهارم سال 93 آغاز و از سه ماهه اول سال 94تا به­حال تعداد صندوق­های سرمایه­گذاری شاخصی قابل معامله به عدد 2 رسیده است. صندوق­های قابل معامله شاخصی تنها حدود 3% از کل این صنعت را در بازار سرمایه ایران به خود اختصاص داده­ که در مقایسه با آمار جهانی بسیار اندک است.

 

6-      بررسی عملکرد بازارگردانان صندوق سرمایه­گذاری قابل معامله

بازارگردانان یکی از مهمترین ارکان صندوق­های سرمایه­گذاری قابل معامله برشمرده می­شود. بازارگردان­ها درخواست صدور واحدهای سرمایه­گذاری را در قالب فرم درخواست صدور برای بازارگردان از طریق نرم افزار صندوق سرمایه­گذاری به مدیر ارئه می­دهند. اگر به علت حجم زیاد تقاضای خرید برای واحدهای سرمایه­گذاری صندوق قابل معامله، قیمت معاملاتی آن از ارزش خالص دارایی­های صندوق فاصله بگیرد، بازارگردان با صدور واحد سرمایه­گذاری به ارزش NAV و فروش آن در بازار به درخواست­های خرید در قیمت بالای NAV پاسخ می­دهد که این امر در نهایت موجب کاهش قیمت و نزدیک شدن آن به NAV خواهد شد. بدیهی است این امر در شرایط کاهشی با رویه­ی معکوس انجام می­شود.

 

7-      مشکلات فعالیت صندوق­های سرمایه­گذاری قابل معامله در بازار سرمایه ایران

7-1- اختلاف زیاد بین NAV و قیمت پایانی

یکی از دلایل بروز این اختلاف آن است که بازارگردان می­تواند مطابق بندهای قرارداد دامنه مظنه­های خود را در بازه حداکثر 5 درصدی قرار دهد و سود مناسبی از محل اختلاف مظنه­ها شناسایی نماید. رقابتی شدن بازارگردانی و وجود چند بازارگردان برای هر صندوق می­تواند در بهبود شرایط موثر باشد.

 

7-2- شاخصی نبودن صندوق­های قابل معامله

در بازار سرمایه کشور تنها 2 صندوق از 16 صندوق قابل معامله از نوع شاخصی هستند (3% ارزش کل صندوق­های سرمایه­گذاری قابل معامله کشور)،این امر به مشکلاتی نظیر عدم امکان ردگیری مناسب شاخص­های بازار، عملکرد نامناسب بازارگردان­ها در اریه مظنه خرید و فروش و نحوه صدور و ابطال واحدهای صندوق منجر می­گردد. این در حالی است که در بورس آمریکا تعداد این نوع صندوق­ها بیش از 10برابر تعداد صندوق­های سرمایه­گذاری قابل معامله غیر­شاخصی است.

7-3- تهاتری نبودن صدور و ابطال

عدم استفاده از ساز­و­کار بازخرید غیرنقدی در صندوق­های شاخصی فعال در بازار سرمایه کشور، علاوه بر سایر مشکلات در ردگیری شاخص­ها موجب اختلاف بین قیمت ابطال و عدد شاخص شده است.

7-4- مشکلات مربوط به فعالیت­های بازارگردانی

بالا بودن دامنه مظنه خرید و فروش بازارگردان و انحصاری بودن فعالیت و الزامات و شرایط بازارگردانی از مشکلات این حوزه است. در بورس­های توسعه یافته، چندین بازارگردان به­طور همزمان می­توانند مجوز بازارگردانی واحدهای یک صندوق قابل معامله را از بورس دریافت کنند. همچنین امکان تعریف پارامترهای مختلف بازارگردانی برای هر بازارگردان به­صورت جداگانه فراهم است.  اجرایی کردن این طرح علاوه بر افزایش نقدشوندگی، تاثیر قابل توجهی بر کاهش دامنه مظنه­های پیشنهادی، کاهش هزینه­های معاملاتی سرمایه­گذاران و در نتیجه استقبال سرمایه­گذاران به واحدهای صندوق­های سرمایه­گذاری قابل معامله و بهبود کیفیت بازار این صندوق­ها در کشورمان دارد.

 

تهیه و تدوین : ازاده کاویان فر

Print
691 رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه

نام شما
ایمیل شما
عنوان
پیام خود را وارد کنید ...
x
دی ان ان evoq , دات نت نیوک ,dnn
دی ان ان