امکان کشف قیمت پایه محصولات صادراتی در بورس کالا
admin heydari
/ دسته ها: رویدادها

امکان کشف قیمت پایه محصولات صادراتی در بورس کالا

رئیس کنفدراسیون صادرات ایران مطرح کرد؛
به گزارش شمانیوز و به نقل از کالاخبر؛ رئیس کنفدراسیون صادرات ایران  در خصوص کارکرد بورس کالا در کشف قیمت کالاها گفت: بورس کالا بستری است که قیمت کالاها در آن براساس عرضه و تقاضا کشف می شود و این موضوع از جنبه های مختلف به اقتصاد کمک می کند. اما بعضا به جای نظارت برخی نهادها بر بازار شاهد برخی دخالت ها در روند قیمت گذاری ها هستیم که همین موضوع سر منشا برخی مشکلات می شود.

لاهوتی اظهار داشت: طی سال گذشته و در پی نوسانات ارزی مشکلاتی در حوزه قیمت گذاری کالاها به وجود آمد که به مرور با تاکید فعالان اقتصادی، واقعیت های اقتصادی از سوی تصمیم گیران پذیرفته شد که با نقش موثر بورس کالا مشکلات برطرف و رضایتمندی در میان فعالان صنعت حاصل شد.

وی با بیان اینکه بورس کالا کارکرد موثری در کشف قیمت محصولات در بازار داخلی دارد، گفت: علاوه بر بازار داخلی، رینگ صادراتی بورس کالا نیز می تواند به قیمت پایه محصولات صادراتی کمک کند که این موضوع از گذشته در حال بررسی بوده و امیدواریم به شکل جدی اجرایی و صادرات انواع کالاها از این مسیر آغاز شود.

وی در پاسخ به این سوال که آیا می توان به تاثیرگذاری بر قیمت منطقه ای کالاهای ایرانی با صادرات از طریق بورس کالا امیدوار بود؟ گفت: در صورت استقبال تولیدکنندگان و رشد حجم تجارت از تالار بورس کالا می توان بر قیمت های منطقه ای کالاهایی که در آن ها مزیت داریم، اثر گذاشت.

لاهوتی در پایان به راهکار توسعه نقش بورس کالا در اقتصاد کشور اشاره کرد و گفت: عرضه و تقاضا باید حرف اول را در تعیین قیمت کالاها در بورس بزند و به عبارتی اگر دخالت، جایگزین وظیفه نظارتی برخی نهادها نشود، راه را برای توسعه بورس کالا در اقتصاد باز کرده ایم.

 

مطلب قبلی قیمت طلا، دلار،سکه و ارز شنبه ۹۸/۰۸/۱۸
مطلب بعدی رکورد تولید کنسانتره و بارگیری محصول شکسته شد
Print
23 رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه

نام شما
ایمیل شما
عنوان
پیام خود را وارد کنید ...
x