افزایش ۴۰ درصدی صادرات صنایع کوچک
admin heydari
/ دسته ها: رویدادها

افزایش ۴۰ درصدی صادرات صنایع کوچک

بر اساس آمار‌های سازمان توسعه تجارت
 در ۵ ماه نخست سال بیش از یک میلیارد دلار صادرات غیرنفتی توسط واحد‌های کوچک و متوسط انجام شد

افزایش ۴۰ درصدی صادرات صنایع کوچکبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ به نقل از وزارت صنعت، معدن و تجارت، معاون سازمان صنایع کوچک با بیان اینکه یکی از هفت برنامه امسال وزرات صنعت، معدن و تجارت، توسعه صادرات غیرنفتی است افزود: این میزان صادرات توسط بیش از یکهزار و ۱۰۰ واحد صادراتی در رشته صنعت‌های مختلف انجام شده است.
آقای اصغر مصاحب اضافه کرد: توسعه و رونق فعالیت کنسرسیوم‌های صادراتی و شرکت‌های مدیریت صادرات که تا امروز تعداد آن‌ها به بیش از ۱۳۰ شرکت رسیده از سوی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران دنبال می‌شود ضمن اینکه برای تحقق این مهم، در مرحله نخست باید مراجع قانونی و سازمان‌ها و نهاد‌های دولتی مرتبط با مقوله صادرات، آن‌ها را به رسمیت بشناسند.
آقای مصاحب گفت: این دو مدل به عنوان راهبرد نفوذ در بازار‌های هدف در سطح جهان مورد توجه قرار گرفته اند و این سازمان نیز لایحه‌ای را تدوین کرد تا با همکاری اتاق بازرگانی و بخش خصوصی و استفاده از نظرات کارشناسی آن‌ها و در نهایت ارجاع موضوع به شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی، حمایت از کنسرسیوم‌های صادراتی و شرکت‌های مدیریت صادرات اتفاق بیفتد.
معاون صنایع کوچک سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران افزود: پس از به رسمیت شناخته شدن آن‌ها از سوی مراجع قانونی و دولتی یاد شده، واحد‌های کوچک و متوسط نیز می‌توانند به آن‌ها اعتماد کرده و از ظرفیت‌های شان از جمله واحد‌های تحقیق و توسعه استفاده کنند.
معاون صنایع کوچک سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران با اشاره به توسعه خوشه‌های کسب وکار در این سازمان، اضافه کرد: در این خوشه‌ها نیز می‌توان پس از اتمام پروژه توسعه، به ایجاد کنسرسیوم‌های صادراتی برای حضور در بازار‌ها اندیشید و برنامه‌ریزی کرد.
آقای مصاحب گفت: رقابت‌پذیری و توسعه بازار و بین‌المللی‌سازی، دو هدف مهمی است که فارغ از شرایط سیاسی و ارتباطات بین‌الملل در سطح صنایع کوچک و متوسط دنبال می‌شود و بنا داریم بر این اساس واحد‌ها را استانداردسازی کنیم.
وی با اشاره به برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت برای توسعه صادرات به ۱۵ کشور همسایه افزود: کشور‌های همسایه سالانه بیش از هزار و ۳۰۰ میلیارد دلار واردات دارند که ظرفیت بزرگی برای صنایع بزرگ، کوچک و متوسط و صنایع کشاورزی کشورمان محسوب می‌شود ضمن اینکه علاوه بر آنها، توسعه صادرات به چین، هند و کشور‌های آفریقایی نیز در دستور کار است.
آقای مصاحب گفت: بیش از ۷۷ هزار واحد کوچک و متوسط (SME) در کشور وجود دارد که ۴۳ هزار واحد آن‌ها در شهرک‌های صنعتی مجوز فعالیت دارند که از این ۴۳ هزار واحد هم اکنون فعال هستند.

مطلب قبلی وزیر دارایی آمریکا : ترامپ همچنان آماده مذاکره بی‌قید و شرط با روحانی است
مطلب بعدی عقب‌گرد دلار در برابر نرخ بهره منفی اروپایی
Print
48 رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه

نام شما
ایمیل شما
عنوان
پیام خود را وارد کنید ...
x