admin heydari
/ دسته ها: رویدادها

ابلاغ شیوه‌نامه نحوه عرضه نفت خام و میعانات گازی

در بورس انرژی
به گزارش خبرگزاری صدا وسیما، در متن ابلاغیه بیژن زنگنه، با اشاره به اینکه این ابلاغیه براساس تکلیف مندرج در بند (و) تبصره (۱) قانون بودجه سال ۱۳۹۸، ابلاغ می‌شود، آمده است: در سال ۱۳۹۸، شرکت ملی نفت ایران مکلف است به‌صورت منظم و مستمر، ماهانه حداقل ۲ میلیون بشکه نفت خام سبک، ۲ میلیون بشکه نفت خام سنگین و ۲ میلیون بشکه میعانات گازی پارس جنوبی، در سقف بند (ب) تبصره (۱) قانون بودجه ۱۳۹۸، با رعایت این شیوه‌نامه در رینگ صادراتی بورس انرژی عرضه کند.
براساس این ابلاغیه در هر عرضه، قیمت پایه به صورت دیفرنشیال قیمت نسبت به شاخص‌های معتبر قیمتی اعلام می‌شود که قیمت پایه اعلامی، کف قیمت قابل اعمال در روز عرضه بوده و روی تابلو تخفیفی نسبت به آن اعمال نخواهد شد. بر این اساس بهترین پیشنهاد از سوی متقاضیان در روز عرضه، برنده معامله است. همچنین قیمت پایه در هر عرضه به دلار آمریکا اعلان خواهد شد وتوسط مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران تعیین می‌شود.
متقاضیان خرید باید پیش از انجام معامله در روز عرضه، نسبت به واریز ۶ درصد ارزش سفارش (بر مبنای قیمت پایه اعلامی در اطلاعیه عرضه) به‌عنوان پیش‌پرداخت به صورت ارزی یا ریالی به حساب شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه یا خارج از بورس با تامین اعتبار از سوی خریدار جهت واریز به حساب‌های معرفی‌شده از سوی شرکت ملی نفت ایران از طریق کلیه روش‌های ممکن از جمله مکانیزم‌های ارزی موجود و منوط به تایید شرکت ملی نفت ایران اقدام کنند.

مبنای تسعیر ارز، متوسط نرخ اسکناس در سنا برای دو روز کاری قبل از روز عرضه است
همچنین خرید توسط هر کد معاملاتی، فاقد محدودیت است و از نظر صلاحیت متقاضیان خرید، صرف توانایی تادیه پیش پرداخت طبق بند ۴، کفایت می‌کند.
این ابلاغیه می‌افزاید: در صورت انجام معامله در روز عرضه، خریدار جهت عقد قرارداد به شرکت ملی نفت ایران معرفی می‌شود. تسویه باقی وجه‌المعامله بر اساس قرارداد منعقده، به صورت ارزی یا ریالی صورت می‌گیرد. برای پرداخت‌های ریالی، مبنای تسعیر ارز نرخ اسکناس در سنا برای دو روز کاری قبل از پرداخت است. همچنین حداقل حجم بارگیری برای حمل دریایی ۳۵ هزار بشکه و برای حمل زمینی هزار بشکه است. خریداران می‌توانند با تجمیع قرارداد‌های خرید، نسبت به برداشت محموله‌های بزرگ‌تر اقدام کنند.
براساس این ابلاغیه محل و شیوه تحویل محموله‌ها توسط شرکت ملی نفت ایران تعیین می‌شود و فروش محموله‌ها به‌صورت مقصد آزاد (به جز سرزمین اشغالی فلسطین) خواهد بود.
پرداخت کلیه کارمزد‌ها و هزینه‌های معاملاتی بورس برعهده خریدار است و در حالت تسویه حساب به صورت ریالی، با توجه به نرخ تسعیر در نظر گرفته شده (اسکناس در سنا)، خریدار معاف از پیمان‌سپاری ارزی ارزش محموله صادراتی است.
این ابلاغیه شرکت ملی نفت ایران را مکلف کرده است در پایان هر فصل، گزارش عملکرد این شیوه‌نامه را به وزارت نفت ارسال کند. همچنین این شیوه‌نامه از تاریخ ابلاغ، جایگزین شیوه‌نامه شماره ۹۱- ۲۰/۲ تاریخ ۱۳۹۸/۲/۲۱ می‌شود.

مطلب قبلی دلار عقبگرد کرد/ یورو کف کانال ۱۳ هزار تومان
مطلب بعدی نایب رئیس اتحادیه املاک گفت: قیمت مسکن به بهانه گران شدن بنزین تا خرداد سال ۹۹ تغییر نخواهد کرد.
Print
82 رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه

نام شما
ایمیل شما
عنوان
پیام خود را وارد کنید ...
x