آمریکا برای متقاعد کردن پکن به توافق تجاری امتیاز بیشتری می‌دهد
admin heydari
/ دسته ها: رویدادها

آمریکا برای متقاعد کردن پکن به توافق تجاری امتیاز بیشتری می‌دهد

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از فایننشال تایمز، مقامات دولت ترامپ در حال بحث درباره لغو بخشی از تعرفه های وضع شده در مورد کالاهای چینی به عنوان امتیازی برای متقاعد کردن پکن جهت انعقاد یک توافق تجاری غیرجامع هستند که می تواند به جنگ تجاری 16 ماهه بین دو اقتصاد بزرگ جهان خاتمه دهد.

به گفته 5 منبع مطلع، کاخ سفید در حال بررسی لغو تعرفه 15 درصدی وضع شده علیه 112 میلیارد دلار کالای چینی شامل پوشاک، لوازم خانگی و مانیتورهای تخت است. این تعرفه ها روز اول سپتامبر وضع شده اند.

در حالی که مذاکره کنندگان دو کشور سرگرم نهایی کردن مفاد آتش بس تجاری ای هستند که قرار است طی هفته های آینده بین شی جینپینگ و دونالد ترامپ به امضا برسد، اقدام احتمالی آمریکا در لغو تعرفه ها به معنای محقق شدن یکی از درخواست های اصلی پکن خواهد بود.

اما واشنگتن احتمالا انتظار دارد پکن نیز در مقابل کاری انجام دهد که می تواند شامل وضع مقرراتی در زمینه حمایت از مالکیت معنوی شرکت های آمریکایی، شفافیت بخشی بیشتر در مورد میزان خرید محصولات کشاورزی از آمریکا و یک مراسم رسمی برای امضای توافقنامه در خاک آمریکا باشد.

واشنگتن پیشتر طرح قبلی خود برای افزایش تعرفه 250 میلیارد دلار کالای چینی از 25 به 30 درصد را لغو کرده است. این افزایش تعرفه قرار بود از روز 15 اکتبر اجرایی شود، اما پس از دیدار مذاکره کنندگان چینی از کنگره در اوایل ماه اکتبر لغو شد.

مقامات آمریکایی همچنین گفته اند، اگر چین با آمریکا به توافق برسد، وضع تعرفه بر 156 میلیارد دلار کالاهای مصرفی چینی که قرار است در 15 دسامبر اجرایی شود نیز منتفی خواهد شد.

مقامات چینی از واشنگتن خواسته اند تا گام های بیشتری بردارد و برخی از تعرفه های موجود علیه کالاهای چینی را بردارد. مقامات دولت ترامپ تاکنون با این درخواست مخالفت کرده اند.

یک منبع اگاه گفته، هرچند اجماعی رو به گسترش در درون دولت ترامپ در حال شکل گیری است که بر اساس آن آمریکا باید در مورد تعرفه های فعلی به چین امتیاز بدهد، اما هنوز مشخص نیست که آیا شخص ترامپ با این تصمیم موافقت خواهد کرد یا نه.

انتهای پیام/

مطلب قبلی آمریکا رسما فرایند خروج از توافق پاریس را آغاز کرد
مطلب بعدی قیمت جهانی طلا کاهش یافت
Print
67 رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه

نام شما
ایمیل شما
عنوان
پیام خود را وارد کنید ...
x